Messi od prawie dwóch dekad w Barcelonie

lionel messi

Lionel Messi, jeden z najwybitniejszych zawodników w dziejach Dumy Katalonii i jednocześnie jedna z największych gwiazd w świecie piłki nożnej, trafił do Barcelony 17 września 2000 roku. Argentyńczyk od początku swojej kariery w Barcy zaskakiwał nadzwyczajnymi umiejętnościami, które znajdywały odzwierciedlenie w liczbie strzelonych goli.

Jak to się zaczęło?

Messi miał 13 lat, gdy pojawił się w Barcelonie. W podróży z Ameryki Południowej młodemu piłkarzowi towarzyszył jego ojciec – Jorge Horacio. Co ciekawe, Lionel mimo wyjątkowego talentu piłkarskiego, cierpiał na nietypowe schorzenie – karłowatość przysadkową. Zarząd FC Barcelona zgodził się opłacać koszty kuracji, które wynosiły ok. 900 dolarów w skali miesiąca. Terapia miała wyrównać deficyt hormonu wzrostu.

Imponująca kariera

Dziś Messi może pochwalić się ponad 600 oficjalnymi wystąpieniami w barwach Barcy. Liczba strzelonych dla hiszpańskiego klubu goli już dawno przekroczyła 500, a ponadto Messi zaliczył ponad 200 asyst. Już w jednym z pierwszych sezonów w młodzieżowej drużynie FC Barcelona w czasie 30 spotkań strzelił 37 goli.

W młodzieżówce Barcy Messi grał w latach 2000-2003. 16 listopada 2003 roku miał miejsce jego debiut w pierwszej drużynie Dumy Katalonii. Było to towarzyskie spotkanie z FC Porto. Messi miał wówczas dokładnie 16 lat i 145 dni. Swój debiut w La Liga zaliczył 16 października, gdy FC Barcelona zmierzyła się w derbowym meczu z Espanyolem. Konfrontacja zakończyła się 1:0 dla drużyny Messiego.

Lionel Messi pojawił się w Barcelonie 17 lat temu i miał ogromny wpływ na historię katalońskiego zespołu. Z okazji rocznicy media po raz kolejny udostępniają zdjęcie jego pierwszej karty zawodnika (sezon 2000/2001), na której można zobaczyć młodego chłopca, który dopiero miał zostać wirtuozem w swojej dziedzinie. Messi z pewnością jeszcze nieraz zaskoczy grą w szeregach Barcy, bowiem jego kontrakt z hiszpańskim klubem obowiązuje do 2021 roku.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.