Camp Nou

Camp nou

Camp Nou – historia i ciekawostki

Camp Nou od lat pozostaje jednym ze stadionów, które wywierają na europejskich kibicach największe wrażenie. Na trybunach znajduje się 99 354 miejsca, co czyni Camp Nou największym piłkarskim stadionem na Starym Kontynencie. Obecnie mecze w tym miejscu rozgrywa FC Barcelona oraz piłkarska reprezentacja Katalonii, która nie jest zrzeszona w takich organizacjach jak FIFA czy UEFA. Niegdyś na stadionie można było podziwiać też mecze z udziałem reprezentacji Hiszpanii.

Historia największego stadionu w Europie

Zanim w Barcelonie wybudowano Camp Nou, mecze rozgrywano na Camp de Les Corts, mieszczącym 60 tysięcy kibiców. To właśnie z uwagi na zbyt małą liczbę miejsc w 1954 roku postanowiono postawić w sercu Katalonii nowy stadion. Za projekt Camp Nou odpowiedzialni byli trzej architekci: Francesc Mitjans-Miró, Lorenzo García Barbon oraz Josep Soteras Mauri. Na budowę wydano ok. 288 milionów hiszpańskich peset. Cały obiekt powstawał w latach 1954-1957. Pierwszy mecz na Camp Nou odbył się 27 września 1957 roku i FC Barcelona zmierzyła się w nim z reprezentacją Warszawy. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2. Pierwszy gol strzelony na katalońskim stadionie zapisał na swoje konto Eulogio Martínez. Jednymi z pierwszych zawodników, którzy posyłali piłkę do siatki na Camp Nou byli również Polacy, tj. Henryk Szymborski oraz Władysław Soporek, gracza ŁKS Łódź.

Najważniejsze imprezy sportowe

Na Camp Nou odbywało się wiele ważnych dla świata sportu imprez, takich jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1964 czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1982. Na stadionie rozegrano też mecze w ramach XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.

Imprezy pozasportowe

Na Camp Nou często można zobaczyć nie tylko mecze Barcy, ale również gwiazdy sceny muzycznej. Na hiszpańskim stadionie wielokrotnie organizowano koncerty najwybitniejszych artystów i zespołów, takich jak Michael Jackson, Julio Iglesias, Sting, Luciano Pavarotii, U2 czy Pink Floyd.

Ciekawostki

17 listopada 1982 roku Jan Paweł II odprawił na Camp Nou dwugodzinną mszę dla 120 tysięcy ludzi.