Carles Puyol – legendarny kapitan

Sześciokrotny zwycięzca Superpucharu Hiszpanii, dwukrotny zwycięzca Copa Del Rey, Mistrz Świata z 2010 roku, sześciokrotny mistrz Hiszpanii, wieloletni kapitan jednej z najbardziej utytułowanych i cenionych drużyn piłkarskich na świecie – FC Barcelony, człowiek legenda, który przyjaźni się m.in. z równie utalentowanym Lionel’em Messi’m. O kim mowa? Oczywiście o Carles’ie Puyol’u Saforcadzie, który na kartach historii zapisał się jako wybitnie uzdolniony i legendarny zawodnik dla wielu będący prawdziwą ikoną i idolem…

Jak zaczęła się przygoda Puyola z tym właśnie sportem i dlaczego pochodzący z miejscowości La Pobla de Segur zawodnik cieszy się ogromnym szacunkiem nawet wśród osób, które sympatyzują z innymi zespołami niżeli legendarna, katalońska drużyna z Camp Nou?

Carles Puyol – historia zawodnika, który stał się inspiracją dla ludzi na całym świecie

Historia tego wielokrotnego mistrza zaczyna się już kilka lat po jego urodzeniu w 1978 roku, kiedy to młody Puyol brylował na piłkarskich boiskach swojej rodzinnej miejscowości i niemal w każdym meczu prowadził swoją drużynę składającą się z równie zakochanych w futbolu kolegów do zwycięstwa. Zaangażowanie, determinacja, ambicja i widoczne gołym okiem umiejętności towarzyszyły mu już od pierwszych kroków stawianych na boisku (z którego tak nawiasem mówiąc ciężko było go czasem zabrać J), co nie umknęło jego rodzicom i tak oto Carles Puyol zamienił grę na podwórku na grę w klubie znajdującym się w Pobla de Segur, gdzie prezentował swój talent w latach 1993-1995.

Dlaczego jego przygoda z miejscową drużyną trwała zaledwie dwa lata? Powodem tak krótkiego epizodu wcale nie było pogorszenie się formy młodego piłkarza, a fakt, że podczas jednego z rozgrywanych meczów został on zauważony przez… poszukiwaczy młodych talentów, którzy werbowali nowych zawodników do młodszej szkółki FC Barcelony! Niemogący uwierzyć w swoje szczęście, 17-letni Carles oczywiście przystał na propozycję bardzo szanowanego już wówczas zespołu i zdecydował się kontynuować swoją karierę właśnie pod jego skrzydłami, lecz pewnie sam nie miał pojęcia, że ich wspólna przygoda potrwa aż 19 (!!) lat.

Zdjęcia: www.fcbarcelona.com

Carles Puyol biografia sukcesu

Wraz z rozwojem umiejętności oraz oczywiście nieubłaganie pędzącym czasem Carles Puyol przeszedł do drużyny seniorskiej, gdzie w latach 1996-1999 był podstawowym zawodnikiem drużyny Barcelony B, a później dołączył do pierwszej drużyny. Debiutancki mecz w jej barwach rozegrał dokładnie 2 października 1999 roku, gdy przeciwnikiem Blaugrany był Valladolid i już wtedy zrobił wrażenie na wszystkich, jednak ówczesny trener Louis Van Gaal uważał, że musi on jeszcze trochę popracować nad techniką. Zdeterminowany Puyol dzięki imponującemu tempu pracy bardzo szybko stał się wybitnym środkowym obrońcom, na co najlepszym dowodem jest fakt, że na odbywających się w 2000 roku Igrzyskach Olimpijskich w Sydney wraz m.in. z klubowym kolegą Xavim zdobył srebrny medal dla Hiszpanii.

Kolejne lata również pełne były sukcesów – w sezonie 2003/04 został kapitanem Dumy Katalonii, z którą rozegrał już 27 spotkań w hiszpańskiej lidze oraz 7 meczów w Pucharze UEFA, w sezonie 2004/05 zdobył swój pierwszy puchar, a już rok później zwyciężył w Lidze Mistrzów, gdy Barcelona pokonała Arsenal, a także brał udział w Mistrzostwach Europy oraz Świata, w których dawał z siebie wszystko o czym świadczyły imponujące wyniki.

Niewątpliwie najgorszym momentem z jakim musiał się zmierzyć podczas swojej kariery Hiszpan była bolesna kontuzja (uszkodzenie więzadła w kolanie w 2007 roku), która zmusiła go do 3 miesięcznej przerwy. Carles Puyol legend oczywiście wrócił jeszcze mocniejszy niż był przedtem i jeszcze w tym samym sezonie zdążył rozegrać aż 30 spotkań.

W następnych latach zdobył 3 mistrzostwa kraju, wygrał wraz z FC Barceloną Ligę Mistrzów, a także m.in. wygrał Superpuchar Hiszpanii oraz Europy. Dobra passa trwała aż do 5 maja 2012 roku, gdy światową prasę obiegły nagłówki „Carles Puyol – kontuzja, która zakończy jego karierę?” odnoszące się do kontuzji prawego kolana, która zakończyła się operacją pozwalającą mu na jak najszybsze dołączenie do ukochanej drużyny. I choć nie zagrał on w Euro 2012, to i tak zaprezentował swoje umiejętności m.in. w 26 spotkaniach ligowych, 9 meczach w Lidze Mistrzów, a także dwóch, klubowych Mistrzostwach Świata, podczas których strzelił aż pięć goli.

Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy – 4 marca 2014 ogłosił decyzję, przez którą zamarło wiele serc fanów Dumy Katolonii – Puyol ogłosił, że odchodzi z FB Barcelona. Nie była to jednak najgorsza informacja z możliwych, ta miała miejsce dopiero 2 miesiące później… To właśnie wówczas, 15 maja 2014 roku jeden z najlepszych zawodników katalońskiego zespołu ogłosił, że na skutek nieustannych dolegliwości związanych z mającą niegdyś miejsce kontuzją kolana jest on zmuszony zakończyć karierę.

Choć słowa te wywołały ogromne poruszenie, to Carles Puyol dotrzymał danego niegdyś słowa i faktycznie zakończył karierę w swoim ukochanym klubie, w którym chce grać każdy, hiszpański chłopiec. Mimo, że od lat nie gra on już zawodowo, to jego poczynania wciąż są z uwagą śledzone przez wszystkich wielbicieli legendy, dla której niegdyś dziesiątki tysięcy osób kupowały bilety na Camp Nou.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.