Hymn FC Barcelony

FC Barcelona to klub z długoletnią historią i wieloma tradycjami. Jedną z nich jest hymn, który puszczany jest po każdym zakończonym meczu na Camp Nou. Kiedy melodia wybrzmiewa z głośnika, wszyscy culés śpiewają wspólnie klubową pieśń, zatytułowaną „Cant del Barça”.

Obecny hymn Barcy

Aktualny hymn Barcy, wspomniany już „Cant del Barça”, powstał z okazji 75. rocznicy istnienia katalońskiego klubu. Po raz pierwszy odśpiewano go oficjalnie 27 listopada 1974 roku. Za pierwszą prezentację odpowiedzialny był chór, w którego w skład wchodziło 3600 osób. Prezentacja odbyła się pod batutą Oriola Martorella. Słowna hymnu napisali wspólnie Josép Maria Espinàs oraz Jaume Picas. Za muzykę odpowiedzialny był Manuel Valls. Utwór szybko podbił serca hiszpańskich kibiców, którym spodobała się zarówno melodia, jak i tekst oddający wszystkie wartości towarzyszące Dumie Katalonii.

Treść obecnego hymnu Dumy Katalonii:

Cant del Barça

Tot el camp,
es un clam,

Som la gent blaugrana,
tan se val d’on venim,
si del sud o del nord,
ara estem d’acord, estem d’acord,
una bandera ens agermana.

Blaugrana al vent,
un crit valent,
tenim un nom, el sap tothom,

BARÇA! BARÇA! BAAAARÇA!!!

Jugadors,
seguidors,

Tots units fem força,
son molts anys plens d’afanys,
son molts gols que hem cridat,
i s’ha demostrat, s’ha demostrat,
que mai ningú ens podra torcer.

Blaugrana al vent,
un crit valent,
tenim un nom, el sap tothom,

BARÇA! BARÇA! BAAAARÇA!!!

Co śpiewali kibice przed „Cant del Barça”?

„Cant del Barça” to aktualny hymn katalońskiego klubu, jednak przed nim drużyna z Barcelona miała kilka innych. Pierwszy z nich zaprezentowano 18 lutego 1923 roku. Był to utwór, którego tekst stworzył Rafael Folch I Capdevila, zaś autorem muzyki był Enric Morera. Pierwszy hymn Barcy odśpiewał chór pod przewodnictwem Orfeo Gracienca. Pieśń zaprezentowano na stadionie Les Corts, co miało stanowić złożony przez Katalończyków hołd dla Joana Gampera, głównego założyciela FC Barcelona. Tekst opowiadał o korelacjach między sportem a narodem katalońskim, co świetnie wpisywało się w nastroje panujące w tamtych latach.

Nowa klubowa kompozycja powstała z okazji 50. rocznicy istnienia Dumy Katalonii. Tym razem słowa napisał Esteve Calzada, a autorem muzyki został Joan Dotras. Utwór zatytułowano „Barcelona sempre amunt”. Co ważne, tekst hymnu napisano w języku katalońskim, czego zabraniało ówczesne prawo.

Trzecia propozycja hymnu pojawiła się w 1957 roku. Wówczas przedstawiono „Himne a l”Estadi”, co oznacza „hymn dla stadionu. Utwór został przygotowany specjalnie z okazji inauguracji Camp Nou, aktualnego i najważniejszego w dziejach Barcy stadionu. W tym hymnie po raz pierwszy użyto w hymnie klubowym słowo „Barça”. Muzykę do tej pieśni skomponował Adolf Cabané.

Popularność „Cant del Barça”

„Cant del Barça” spotkał się z ogromnym uznaniem kibiców, wobec czego wszystkie wcześniejsze hymny przestały być użytkowane przy jakichkolwiek okazjach. W 1998 roku z okazji setnej rocznicy istnienia Barcy powstał „Cant del Centenari”. Melodię do utworu stworzył Ros Marba, a jego tekst napisał Ramon Solson. Pieśń jednak nie spotkała się z tak pozytywnym odzewem jak „Cant del Barça” i wykorzystano ją tylko w czasie obchodów jubileuszu.