La Masia

La Masia

La Masia – piłkarska szkoła marzeń

FC Barcelona ma jeden z najlepszych na świecie ośrodków szkolenia młodych piłkarzy. Twórcy tej akademii inspirowali się szkółką klubu Ajaks Amsterdam. Trzeba przyznać, że była to bardzo udana inspiracja, gdyż dziś kataloński ośrodek odnosi większe sukcesy niż ten w Holandii.

Geneza i historia

Budynek, w którym znajduje się akademia FC Barcelony powstał w 1702 roku i początkowo na jego terenie znajdowała się farma. Obiekt w 1953 roku stał się własnością hiszpańskiego klubu. To właśnie tam szereg architektów i budowniczych planowało przebieg budowy Camp Nou. Stadion Barcy został otwarty 24 września 1957 roku, wobec czego warsztat nie był już potrzebny. W latach 1961-1968, gdy funkcję prezydenta klubu piastował Enric Llaudet, budynek poddano renowacji, dzięki czemu władze Dumy Katalonii mogły mieć nową siedzibę. Inaugurowana 26 września 1966 roku siedziba stała się w końcu za mała i za prezydentury Agustíego Montala utworzono kolejną.

Za sprawą Johana Cruyffa, holenderskiego piłkarza i trenera, budowla przeistoczyła się w szkołę dla młodych miłośników piłki nożnej. Dom miał 610 m², utworzono w nim bibliotekę, kuchnię, jadalnię, łazienki, pokój dzienny, przebieralnię dla zawodników oraz szereg pomieszczeń o charakterze administracyjnych. Szkoła mogła pomieścić 60 adeptów futbolu. Większość z nich stanowili chłopcy z Katalonii oraz innych regionów Hiszpanii. Chętnych przybywało z każdym kolejnym rokiem, jednak budynek był zbyt mały, by mogli w nim przebywać wszyscy zainteresowani. Doszło więc do kolejnych prac konstrukcyjnych, w efekcie których uzyskano 18 dodatkowych miejsc.

W grudniu 2009 roku ruszyły prace nad nowym ośrodkiem szkolenia młodych piłkarzy. Budowę zakończono w lipcu 2011 roku. Nowemu budynkowi nadano nazwę La Masía – Centre de Formació Oriol Tort. Akademia znajduje się w San Juan Despi, mieście oddalonym 8 km od serca Katalonii. Ma 6 tysięcy m² i pięć kondygnacji. Jet w stanie pomieścić 83 młodych talentów piłkarskich oraz ok. 40 pracowników. Z oficjalnych źródeł można się dowiedzieć, że La Masia była wydatkiem, który sięgnął kwoty 11,3 miliona euro.

Osiągnięcia akademii Dumy Katalonii

Jednym z pierwszych piłkarzy, którym udało się odnieść ogromny sukces za sprawą La Masii, był Pep Guardiola, który trafił do szkółki 28 czerwca 1984 roku. Hiszpański piłkarz w latach 1990-2001 był też trenerem FC Barcelona. La Masia może pochwalić się licznymi sukcesami, bowiem kilkudziesięciu jej wychowanków debiutowało w oficjalnych meczach Barcy. Ze statystyk wynika, że co piąty adept Akademii FC Barcelony gra później w najlepszych klubach w Europie.

Polska La Masia

Co ciekawe, FC Barcelona ma swoje szkółki nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Swoją edukacyjno-sportową działalność kataloński klub prowadzi również na terenie Chin, Japonii, Egiptu, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Brazylii, Peru, Korei Południowej, Indonezji czy nawet Polski. Odpowiednik La Masii, czyli FCB Escola Varsovia, zaczął działać w naszym kraju 8 listopada 2011 roku. Na pierwszych testach odbywających się w październiku 2011 roku zarejestrowano niemalże 3000 tysiące zgłoszeń, z czego przyjętych zostało około 650 chłopców w przedziale wiekowym 6-12 lat. W kwietniu 2012 roku 48 najlepszych uczniów FCB Escola Varsovia mogło pojechał na dwa turnieje rozgrywane w Hiszpanii. Treningi prowadzone są w czterech lokalizacjach naszej stolicy: Praga Południe, Tarchomin, Bemowo oraz Ursynów. W „polskiej La Masii” obowiązują cztery kategorie wiekowe, a piłkarze, zależnie od wieku, mają dwa lub trzy treningi tygodniowo.