Herb

herb fcb

Jak wygląda herb Dumy Katalonii?

Tarcza herbowa FC Barcelony jest dość charakterystyczna. Ma kształt dzbana, co było bardzo popularne w XVI wieku na terenie Europy. Tarcza jest trójdzielna; w lewym górnym polu znajduje się krzyż świętego Jerzego, natomiast w prawym górnym polu możemy zobaczyć barwy Katalonii. Elementy te nawiązują do miejskiego godła Barcelony. W dolnym polu umieszczono piłkę na tle granatowych i bordowych pasów, czyli klubowych barw Barcy. Górna część jest oddzielona od dolnej żółtym pasem z napisem „F.C.B”, skrótem od nazwy drużyny.

Jak powstało logo Barcy?

Źródła podają różne wersje okoliczności powstania herbu FC Barcelony. Według jednej z nich projekt opracował Joan Gamper, który wzorował się na herbach szwajcarskich klubów piłkarskich. Inna wersja głosi, że herb powstał w wyniku konkursu zorganizowanego dla kibiców klubu. Według trzeciej legendy za wygląd godła odpowiadają założyciele klubu i jego pierwsi członkowie, a Gamper zaproponował jedynie kształt tarczy. Nie wiadomo, która historia jest bliższa prawdy. Wiadomo jednak, że pierwszy herb z 1899 roku nie miał kształtu dzbana. Wówczas był to subtelnie zmodyfikowany herb Barcelony, do którego dodano dębowo-palmowy wieniec sławy oraz nietoperza.

W 1908 roku Joanowi Gamperowi udało się wyciągnąć klub z kłopotów finansowych i właśnie wtedy postanowiono odświeżyć herb. Zorganizowano konkurs, w którym zwyciężyła praca Carlesa Comamali, zawodnika grającego w Barcy w latach 1903-1912. Zmiany klubowego herbu dokonano w 1910 roku i od tamtego czasu wszystkie wprowadzane w nim zmiany miały charaktery kosmetyczny.

herb fc barcelony na przestrzeni lat
fot. http://infootball.futbolowo.pl/menu,15,33,fc-barcelona.html

Logo FC Barcelony na przestrzeni lat

W 1920 roku biały pas z napisem „F.C.B.” zamieniono na pas w kolorze żółtym. Nieznacznie uległ zmianie kształt herbu oraz bocznych skrzydełek.

Kolejne modyfikacje wprowadzono w 1936 roku. Tym razem zastosowano czarny pas z żółtymi inicjałami „F.C.B.”. Inaczej wyglądała też piłka, która miała przypominać tę, jaka była wówczas wykorzystywana w rozgrywkach Primera Division. Trzy lata później modyfikacje w logo Dumy Katalonii wymusił na zarządzie frankistowski rząd, mający władzę po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii. Pole symbolizujące flagę Katalonii pozbawiono dwóch z czterech pasów. Pasek oddzielający górne pola od dolnych znów zabarwiono na żółto, a inicjały klubu zmieniono na „C.F.B.”, by bardziej kojarzyły się z Hiszpanią i urzędowym językiem tego kraju.

W 1946 roku odświeżono nieco skrzydełka oraz zmieniono monogram, który od teraz miał brzmieć „C. de F.B.”. Żółtą dotąd piłkę na dolnym polu pokryto czerwienią.

W 1960 roku po raz kolejny zmienił się kształt skrzydełek oraz powrócił żółty pas z czarnym napisem „F.C.B.”.

W 1974 roku pas z napisem znów był biały, podobnie jak w 1910 roku, jednakże pas w kolorze żółtym powrócił w 1975 roku.

Ostatni projekt herbu Barcy został oficjalnie przyjęty 28 sierpnia 2002 roku. Taką wizję godła zaprezentował Claret Serrahim, który pozostawił po jednym skrzydełku, usunął kropki z monogramu i z powrotem zmienił kolor piłki na żółty.