Gary Lineker – angielska gwiazda hiszpańskiej ligi

Gary Lineker

Gary Winston Lineker jest jednym z najbardziej zasłużonych dla hiszpańskiej ligi brytyjskich piłkarzy. W Dumie Katalonii rozegrał ponad 100 spotkań i strzelił kilkadziesiąt goli. Równie dobrze radził sobie w lidze angielskiej, gdzie trzykrotnie zdobył tytuł króla strzelców, grając dla Leicesteru, Evertonu i Tottenhamu.

Od sukcesów w Anglii do debiutu w Dumie Katalonii

Gary Lineker piłkarską karierę rozpoczął w swoim rodzinnym mieście – Leicester, zasilając szeregi klubu Leicester City. W 1985 został zakontraktowany jako zawodnik Evertonu, gdzie rozegrał sezon, który zaznaczył trwały ślad na kartach historii piłki nożnej. W 42 rozegranych spotkaniach Lineker strzelił 40 goli. Tak doskonała forma została zauważona przez Barcę, w barwach której angielski zawodnik rozpoczął grę w 1986 roku. Występując w szeregach Dumy Katalonii Lineker spisywał się doskonale. 140 rozegranych spotkań zaowocowało 52 golami. W 1986 wraz z kolegami z Barcelony Gary sięgnął po Puchar Ligi. Dwa lata później zdobył Puchar Króla, a w 1989 roku do swoich osiągnięć dołożył Puchar Zdobywców Pucharów. Lineker zapadł w pamięć kibicom za sprawą meczu ligowego, w którym FC Barcelona zmierzyła się na Camp Nou z Realem Madryt. W rozegranym 31 stycznia 1987 roku spotkaniu trzy razy wpisał się na listę strzelców, zapewniając zwycięstwo swojemu zespołowi.

Powrót do domu

Po sukcesie w Barcelonie Lineker wrócił do Anglii i podpisał kontrakt z klubem Tottenham Hotspur F.C.. Przygoda z Barcą zakończyła się w 1989 roku. Spory wpływ na to miała decyzja Johana Cruyffa, który przesunął Anglika na prawe skrzydło. Lineker zawsze grał jako środkowy napastnik, wobec czego nie był przyzwyczajony do gry na skrzydle. Do ojczystego kraju wrócił jako najlepszy brytyjski strzelec w dziejach La Liga. Jego rekord po latach pobił dopiero Gareth Bale. W dodatku miał na koncie medale za triumfy w Pucharze Króla oraz Pucharze Zdobywców Pucharów. W biało-granatowych barwach zagrał w 105 meczach i strzelił 67 bramek. W 1991 roku sięgnął po Puchar Anglii.

Zakończenie kariery

Karierę zakończył w Japonii, gdzie w latach 1992-1994 grał dla Nagoya Grampus Eight. Podczas 23 spotkań strzelił dziewięć goli.

Gary Lineker w reprezentacji

Kadrę narodową Anglii Gary Lineker zasilił po raz pierwszy w 1984 roku. Dwa lata później zdobył tytuł króla strzelców podczas XIII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych w Meksyku. Zdobył wówczas sześć bramek, z czego trzy strzelił grając przeciwko reprezentacji Polski. W 1992 roku w 48 meczach reprezentacji Angli strzelił 80 bramek. Rekord ten pobili Wayne Rooney oraz Robert „Booby” Charlton.

Zawodnik, który grał czysto

Gary Lineker był znany ze swojego skrupulatnego podejścia do gry fair play. W czasie swojej kariery nigdy nie został ukarany żółtą kartką. Kibice oraz inni piłkarze cenili go za „czystą” grę i wyjątkową skuteczność strzelecką.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.