Gran Derbi – hiszpańskie starcie gigantów

gran derbi

Konfrontacja Barcy z Realem Madryt zawsze wywołuje sporo emocji w piłkarskim świecie. Ta rywalizacja, popularnie określana jako Gran Derbi, w Hiszpanii słynie pod nazwą El Clásico i jest jednym z najważniejszych wydarzeń wśród wszystkich rozgrywek ligi hiszpańskiej. Dziś chcemy przybliżyć historię tego wydarzenia, którego początków należy szukać w 1902 roku.

[su_heading]Po raz pierwszy na jednym boisku[/su_heading]

FC Barcelona po raz pierwszy zmierzyła się na boisku z Realem Madryt dokładnie 13 maja 1902 roku. Widowisko odbyło się w stolicy Hiszpanii i zapoczątkowało trwającą do dziś rywalizację między oboma zespołami. Wtedy Duma Katalonii zwyciężyła z Królewskimi 3:1. Na wygraną Barcy wpłynęła większe doświadczenie od rywala i obecność w składzie sześciu znakomitych piłkarzy zagranicznych. W kadrze Realu było obecnych tylko trzech piłkarzy spoza kraju.

[su_heading]Pierwsza rywalizacja o mistrzostwo kraju[/su_heading]

Pierwsza walka o tytuł mistrza Hiszpanii między Barcą a Realem miała miejsce w drugiej kolejce sezonu 1928/1929. Mecz odbył się dokładnie 17 lutego 1929 roku na Les Corts. Katalończycy przegrali wówczas 1:2. Jednak jeszcze w tym samym sezonie zwodnicy z Barcelony pokonali Królewskich 1:0 na Chamartin, czyli ówczesnym stadionie ekipy ze stolicy Hiszpanii.

[su_heading]El Clásico – bilans spotkań[/su_heading]

W momencie powstawania tego artykułu bilans spotkań rozgrywanych w ramach El Clásico ukazuje przewagę Realu Madryt, który wygrał 95 z 237 rozegranych dotychczas meczów. FC Barcelona zwyciężyła 92 razy, a 50 spotkań zakończyło się remisem. Duma Katalonii przeważa pod względem strzelonych bramek. Zawodnicy Blaugrany do tej pory strzelili 401 goli w El Clásico, a Królewscy – 386. Real Madryt dodatkowo może poszczycić się większą liczbą goli strzelonych przeciwnikowi w jednym meczu. Królewscy rekordowe starcie z FC Barcelona zakończyli wynikiem 8:2. Natomiast najwyższa przewaga Barcy nad Realem to rezultat 5:0.

[su_heading]Wyjątkowe osiągniecie trenera Barcy[/su_heading]

Nie lada ciekawostką jest to, że w całej historii El Clásico był tylko jeden trener, który dwukrotnie doprowadził do zwycięstwa Barcy nad Realem na wyjeździe. Chodzi oczywiście o Franka Rijkaarda, któremu udało się osiągnąć to w sezonach: 2003/2004 oraz 2005/2006.

[su_heading]Walka o honor[/su_heading]

El Clásico dla hiszpańskich kibiców i piłkarzy ma ogromne znaczenie, bowiem zawodnicy walczą nie tylko o punkty, ale również o honor. Piłkarska „zdrada” jest bardzo negatywnie postrzegana przez kibiców. Sympatię fanów stracił między innymi Luis Figo, który przeniósł się z Barcy do Realu. Podobno sytuacja miała miejsce w przypadku Luisa Enrique, który odszedł od królewskich i zaczął grać w barwach Katalończyków.

fot.: gol24.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.